Podpora pre Ukrajinu

Podpora ľudí zasiahnutých konfliktom na Ukrajine

Záleží nám na všetkých ľuďoch,  ktorí prežívajú negatívne dopady a ťažké životné situácie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Preto sme spustili celý rad aktivít na podporu tých, ktorí z krajiny utiekli a sú na území Slovenskej republiky, aj ľudí odkázaných na pomoc priamo na Ukrajine. Do podpory sa môžete spoločne s nami zapojiť aj Vy. Ďakujeme.

10 miliónov eur pre Červený kríž 

Skupina Tesco, ktorá pôsobí v rámci Veľkej Británie, Írska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska, spolu so svojimi kolegami a zákazníkmi, vyzbierala a darovala 8,5 milióna libier (9,97 milióna eur) Červenému krížu na podporu ich nevyhnutnej práce s utečencami a rodinami utekajúcimi pred konfliktom.

Mimoriadna zbierka potravín

Vo všetkých hypermarketoch a supermarketoch naprieč celým Slovenskom a na potravinydomov.itesco.sk/ sme zorganizovali mimoriadnu potravinovú zbierku, ktorá trvala od 7. do 27. marca 2022. Vyše 45 ton potravín a hygienických potrieb v hodnote takmer 100 tisíc eur darovali zákazníci v obchodoch aj online na pomoc utečencom z Ukrajiny. Tesco navyše sumu vyzbieraných darov od zákazníkov zdvojnásobilo. Spoločne tak Tesco a zákazníci darovali na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny na Slovensku takmer 200 tisíc eur. 

Dorovnanie príjmov pre kolegov

Kolegom, ktorí budú musieť odcestovať na Ukrajinu na základe povolávacieho rozkazu, budeme po dobu minimálne 3 mesiacov od ich odchodu vyplácať mzdu podľa ich priemernej mzdy na zabezpečenie ich rodinných príslušníkov, ktorí zostanú na Slovensku.

Rýchla pomoc na hraniciach od Tesca aj ďalších obchodníkov 

Tesco cez posledný februárový víkend spojilo svoje sily s viacerými obchodníkmi zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), aby pomohli ľuďom zasiahnutým súčasným dianím. Kamión Tesco v nedeľu 27. februára 2022 doviezol potrebnú pomoc na hranice až do Uble. Ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine odišlo vyše 40 ton potravín a hygienických potrieb. Odvtedy sme spoločnou pomocou v rámci skupiny Tesco darovali už viac ako 1 000 paliet potravín a drogérie.

Vytvárame príležitosti na zamestnanie občanov Ukrajiny

Popri potravinovej zbierke, humanitárnej, finančnej a produktovej pomoci ponúka Tesco na Slovensku ľuďom z Ukrajiny aj pracovnú príležitosť. Zaväzujeme sa, že otvorené pracovné pozície, ktoré je možné poskytnúť, budú dostupné aj ľuďom, ktorí utiekli z Ukrajiny v dôsledku vojnového konfliktu. Tesco zabezpečuje čo najkomfortnejší proces prijímania Ukrajincov v ich materinskom jazyku. Zároveň kariérna webstránka reťazca bude mať informácie o voľných pozíciách dostupné aj v ukrajinčine. V priebehu roka sa tak o približne 500 voľných pozícií budú môcť uchádzať nielen ľudia zo Slovenska, ale aj Ukrajinci, ktorí plánujú zostať na Slovensku.

Podpora pre kolegov a kolegyne z Ukrajiny

Existujúcim kolegom a kolegyniam ukrajinskej národnosti, ktorí sa rozhodnú vrátiť do vlasti, Tesco poskytuje platené voľno 12 týždňov a garanciu možnosti vrátiť sa na ich pracovné miesta. Obdobne, kolegom, ktorí budú musieť odcestovať na Ukrajinu na základe povolávacieho rozkazu, budeme po dobu minimálne 3 mesiacov od ich odchodu vyplácať mzdu podľa ich priemernej mzdy na zabezpečenie ich rodinných príslušníkov, ktorí zostanú na Slovensku.

Linka skutočnej pomoci

Naši kolegovia sa v tejto neľahkej dobe môžu spojiť telefonicky či emailom s kvalifikovanými a skúsenými odborníkmi, ktorí im môžu pomôcť v psychologickej, právnej alebo finančnej oblasti. Hotline linka je dostupná 24/7.

Tesco Mobile

Zákazníci Tesco Mobile môžu volať na ukrajinské čísla ako do ktorejkoľvek inej krajiny EÚ. Rovnako tak na Ukrajine sú v rámci roamingu uplatňované ceny ako v EÚ. Zároveň ponúkame občanom Ukrajiny v predajniach Tesco SIM kartu Bodku s kreditom 3,90 € zadarmo. 

Dobrovoľníctvo

Kolegovia, ktorí sa rozhodnú pomôcť cez partnerské neziskové organizácie, ktoré zaisťujú pomoc v rámci utečeneckej krízy na území Slovenskej republiky, sa môžu zapojiť do pomoci, pričom 2 dni budú mať plne hradené.

Tesco Anjel

Tesco Anjel je pripravený okamžite pomôcť všetkým našim kolegom, ktorí potrebujú finančnú alebo vecnú podporu kvôli neočakávaným výdavkom súvisiacim s vojnou na Ukrajine.

Tesco Clubcard pre ľudí z Ukrajiny

Všetky benefity Clubcard cien, kupónov a mimoriadnych ponúk sú pre ľudí dostupnejšie aj vďaka ukrajinskej webstránke.

Ďalšia produktová podpora od obchodov

Od 24. februára 2022 obchody Tesca podporujú miestne iniciatívy a organizácie, ktoré zastrešujú pomoc ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny. Manažéri obchodov aj ďalší kolegovia Tesca ukazujú obrovskú solidaritu.

Viac informácií