Správa generálneho riaditeľa 

Každý deň prinášame niečo navyše. Pre zákazníkov, komunity i celú planétu. Nielen pre Tesco, ale aj pre mňa osobne je naše poslanie veľmi dôležité.  

Zákazník vždy bol, je a bude stredobodom nášho záujmu. Chceme, aby Tesco bolo nielen skvelým miestom na prácu, ale samozrejme aj na nakupovanie. Tesco sa vždy snažilo byť dobrým susedom. S tým súvisí podpora miestnych komunít, ktorým pomáhame napríklad obľúbeným grantovým programom „Vy rozhodujete, my pomáhame“, potravinovou zbierkou, programom drobné darcovstvo či pravidelným darovaním nepredaných potravín.  

Klimatické zmeny sú celosvetovým problémom. Považujeme za dôležité, aby sme sa správali k našej planéte zodpovedne a chránili ju pre budúce generácie. Tesco ide v tomto príkladom a postupne sa zaväzuje k veľmi ambicióznym cieľom, ktoré budú mať skutočne významný prínos pre ochranu našej planéty, či už ide o nulové plytvanie potravinami, dosiahnutie klimatickej neutrality v rámci nášho podnikania, zavedenie plne recyklovateľných obalov pri výrobkoch vlastnej značky a mnoho ďalšieho. 

Naše nové poslanie a stratégia nám každý deň pripomínajú, čo je pre nás najdôležitejšie a kam sa chceme spoločne posunúť. 

Aj minulý rok sme čelili mnohým výzvam a jednou z nich bola neustupujúca pandémia Covid-19. Som hrdý, keď vidím, ako sa naše kolegyne a kolegovia starajú o zákazníkov, vzájomne sa podporujú, pomáhajú chrániť zdravie iných a popritom všetkom nezabúdajú ani na pomoc komunitám. Každý deň tak napĺňajú našu hodnotu „Aj malá pomoc môže mať veľký význam“.  

Následky pandémie však nie sú jedinou výzvou, ktorej momentálne čelíme. Vojnový konflikt na Ukrajine zasiahol nás všetkých a zo dňa na deň sme sa museli vysporiadať s novými životnými situáciami. Som mimoriadne hrdý na celý náš tím, ktorí od začiatku vypuknutia invázie Ruska na Ukrajine pomáha tým, ktorých konflikt zasiahol. Nedá mi nespomenúť promptnú reakciu zo strany našich kolegov nielen na východe Slovenska, ktorí okrem výraznej humanitárnej pomoci pomáhali ako dobrovoľníci na hraniciach a v centrách pre utečencov. Popri potravinovej zbierke, humanitárnej, finančnej a produktovej pomoci sa nám podarilo vytvoriť aj pracovné miesta pre ľudí z Ukrajiny. Prvých kolegov z Ukrajiny sme privítali počas minulých mesiac a ich počet neustále rastie.  

Za 26 rokov sme dali spojeniu „prinášať služby“ širší význam, či už v obchodoch alebo pri online nákupoch. Nielenže zákazníkom prinášame ich obľúbené produkty, ponúkame im zdravšie, kvalitnejšie a cenovo dostupnejšie potraviny, a to všetko s udržateľným prístupom k našim komunitám, krajine a našej planéte. 

V tomto roku sme oslávili dôležitý míľnik – 5 rokov merania potravinového odpadu. Našim cieľom je dosiahnutie nulového potravinového odpadu vo vlastných prevádzkach, čo znamená že žiadne potraviny vhodné na ľudskú konzumáciu nebudú vyhodené.  

Takisto sme predstavili nové ciele v oblasti zdravého stravovania. V Tescu sme odhodlaní pomáhať zákazníkom k zdravšiemu životnému štýlu. Z dlhodobého hľadiska je to jedna z kľúčových hodnôt nášho podnikania.  

Rovnosť v odmeňovaní mužov a žien je v Tescu samozrejmosť. Minulý rok sme uverejnili v rámci Správy o napĺňaní stratégie v oblasti diverzity a inklúzie prvé údaje o odmeňovaní žien a mužov, ktorá je svojim obsahom na Slovensku unikátna. Chceme byť spoločnosťou odrážajúcou rozmanitosť zákazníkov a komunít, v ktorých pôsobíme.   

Veľmi ma teší, že naša snaha a práca boli ocenené a prevzali sme prestížne ocenenie Via Bona za rok 2020 v troch kategóriách, a to Zodpovedná veľká firma, Výnimočný zamestnávateľ a Cena verejnosti. Našu pozíciu lídra v oblasti zamestnávania a Tesca ako skvelého miesta na prácu sme potvrdili aj víťazstvom v nezávislej ankete Najzamestnávateľ 2021  v kategórii Obchod a služby. Takisto aj cena Mastercard Obchodník roka 2021 – Udržateľný obchodník potvrdila, že v oblasti udržateľnosti robíme správne rozhodnutia. 

Tieto ocenenia a moja obrovská vďaka patria všetkým vám kolegovia, za vašu každodennú prácu a zanietenie, prinášať každý deň niečo navyše. 

Najbližší rok nám nepochybne prinesie ďalšie výzvy, ale som si istý, že svojou silou a odvahou dokážeme naďalej robiť správne rozhodnutia pre našich kolegov, zákazníkov, komunity a planétu.  

Ďakujem vám! 

Martin Kuruc

CEO Tesca na Slovensku